Виставку "Перерваний урок" відкрили

Виставку "Перерваний урок" відкрили.

Позаду майже 5 місяців пошуків, компонування матеріалів, роздумів, як показати ось ці історії шкільних вчителів, не пов'язаних між собою, різних за віком і статусом... Багато матеріалу залишилось поза стендами, але переконана, що обрані нами документи покажуть унікальність кожної особистості й водночас трагічну типовість їхніх доль для часів Великого терору.
15 чоловіків і 3 жінки. Наймолодшому, розстріляному в 1941 році, М. Поповичу було 26 років, найстаршому В. Дурдуківському - неповних 64. Остап Павлик подавав надії як серйозний вчений, мав за наукового керівника - М. Грушевського. Василь Івчук - Герой України (з 2007) у Голодомор рятував, як міг, учнів своєї школи. Яніна Майзель, скромна вчителька, якій у політичну провину поставили те, що вона не відреагувала на принесені дітьми книжки з портретами "ворогів народу" (котрі до 1937 були провідними керівниками партії та уряду СРСР). Валерія Поплавська, у справі якої наявний один протокол допиту із запереченням будь-яких звинувачень. 
Унікальні архівні матеріали доповнено фотографіями шкільного життя, документами, що показують, що відбувалось в освітній сфері, як насаджувались певні ідеологічні штампи, масово вводилась російська мова навчання замість української тощо... 
Я широ вдячна колегам із Заповідника за витримку і працю, колегам з УІНП та ГДА СБУ за підтримку, поради, допомогу, родичам репресованих В. Врублевського та А. Русановича за фотографії, дизайнеру за розуміння наших ідей і витривалість на фінальному етапі правок, учням середньої школи √60 за виступи й пісню, а також усім, хто сьогодні прийшов на відкриття!

Тетяна Шептицька